Com tramitar la inscripció al CCPAE (productors, elaboradors, comercialitzadors, importadors)

Contacta'ns / Consulta'ns

Fes clic per subscriure't i rebre les notícies del CCPAE bisetmanalment

 

Webs d'interès
Gencat.cat Producció Agroalimentària Ecològica
Parc a Taula Guia anual de la Diputació de Barcelona
Associació L'Era Formació, revista Agrocultura, Esporus
UE Web europea sobre agricultura ecològica
NOP Agricultura Ecològica als Estats Units d'Amèrica
Prodeca Promotora d'Export. Agroalimentàries
IRTA Institut de Recerca i Tecnologia Agroalimentàries
INCAVI Institut Català de la Vinya i el Vi
INTERECO Agrupa les autoritats de control en AE
EOCC Agrupa autoritats i organismes de control a l'UE
ENAC Entidad Nacional de Acreditación

 

Inici arrow Sala de premsa arrow Notícies arrow Si vols comprar, vendre o fer socis al mercat ecològic espanyol, no dubtis: comença per Catalunya
Si vols comprar, vendre o fer socis al mercat ecològic espanyol, no dubtis: comença per Catalunya Imprimir Correu

Article del president del Consell Català de la Producció Agrària Ecològica (CCPAE), Daniel Valls, publicat en anglès a l'edició especial BioFach 2018 del diari Bio Eco Actual.

 

En el moment de decidir on, quan i quant invertir en un negoci, les xifres compten i molt. Si la teva intenció és invertir en el mercat biològic espanyol, et vaig a oferir dades concretes i clares de per què Catalunya ha de ser la teva primera opció per entrar en aquest mercat agroalimentari emergent, que ja és el desè en consum a nivell de mundial.

Catalunya sempre ha estat vanguarda en molts sectors de producció i en l'ecològic no és excepció. Podríem dir que, malgrat estar geogràficament a la perifèria de la península ibèrica, el nostre país és l'epicentre de la transformació i la distribució d'aliments bio en el nostre Estat, amb unes magnífiques comunicacions i perspectives de desenvolupament.

Les dades oficials recentment publicades del Ministeri espanyol confirmen aquesta posició de lideratge i la seva tendència a l'alça. Pel que fa a operadors registrats per activitat, és a dir, el global de productors vegetals, ramaders, elaboradors, importadors, exportadors, comercialitzadors majoristes i minoristes, l'any 2016, Catalunya es va situar amb el 9,44% del total estatal, però ( i aquí ve l'important) va encapçalar de forma clara el rànquing d'empreses elaboradores -amb el 25,7% -, comercialitzadores -amb el 26,01% - i importadores -amb el 36,1% -.

El 15,04% del volum de l'activitat transformadora, tant aquella relacionada amb la producció vegetal com la producció animal, té lloc a Catalunya. La nostra comunitat es caracteritza per ser la que més agroindústria relacionada amb l'elaboració de begudes (19,57%), destacant els cellers (21,86%); la fabricació de pinsos (22,88%) i l'elaboració de productes carnis i conserves de carn (28,35%). També és important en altres subsectors com l'elaboració de pa (21,11%) i l'elaboració de productes lactis (17,52%), a més de créixer en la transformació hortofructícola (8,94%) i l'elaboració d'olis (10,21%).

Aquestes dades permeten Catalunya exhibir una gran capacitat exportadora però també assenyalen el seu potencial com a mercat de consum intern. De fet hi ha una dada molt gràfic: el mercat agroalimentari ecològic català al 2020 haurà crescut un 25%, quan en l'actualitat ja suposa gairebé el 3% del total del seu mercat agroalimentari, mentre a la resta d'Espanya és gairebé la meitat.

Sector dinàmic i certificació fiable: claus de l'èxit del sector bio a Catalunya

Una de les claus d'aquesta evolució i del seu potencial de creixement és l'esforç de la nostra entitat, el Consell Català de la Producció Agrària Ecològica, per oferir una certificació pública exigent, de màxima qualitat, amb més de 17 anys d'experiència i creixent amb la participació directa del nostre sector, dinàmic i emprenedor.

Catalunya va apostar en el seu dia per un model públic pioner de control i certificació dels aliments ecològics, enfront de la privatització del sistema de control en molts països europeus. Aquesta aposta conjunta de sector, administració i societat ha demostrat el seu èxit i s'ha guanyat la credibilitat en el mercat.

Per visualitzar aquells agricultors, ramaders i empreses que fan bé les coses, la nostra entitat manté actualitzada al dia la seva Guia d'Operadors en línia (www.ccpae.org/guia), on es poden consultar tots els operadors ecològics avalats a Catalunya. Et convido a que visiteu la, pot ser que sigui l'inici d'una relació comercial amb alguna de les empreses més dinàmiques i emprenedores del nostre petit gran país.

 

Informació relacionada:

Edició especial Bio Eco Actual a BioFach 2018

 

 

Aconsegueix el teu Calendari Ecològic 2020!

 

Agenda

Gener 2020
Dl Dm Dc Dj Dv Ds Dj
30311 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

BioCultura La Corunya, del 28 de febrer a l'1 de març de 2020

 

L'Era, Espai de Recursos Agroecològics

 

Descobreix l'Ecosegell.cat! Un joc educatiu per aprendre sobre la producció ecològica a l'escola i a casa

 

Projecte de dinamització territorial (PAE)

 

Mitjans de lluita fitosanitària

 

Llotja PAE